چیپ جدید اینتل، پا به پای AMD

 

شرکت اینتل از روز دوشنبه فروش سری جدید چیپ‌های خود موسوم به Core i7 را آغاز نمود. اینتل نهایتاً و با تلاش فراوان توانست مشخصات چیپ جدید خود را از لحاظ مصرف انرژی و همچنین توانائی اجرای وظائف multi tasking به پای آخرین چیپ رقیب کوچک‌تر خود یعنی AMD برساند.
 

اینتل درحال حاضر با معرفی چیپ‌هایی بر پایه فناوری 45 نانومتر حدود یکسال از AMD جلوتر می‌باشد. با این وجود Core i7 از برخی جهات بدنبال رسیدن به مشخصه‌های AMD بود.

چیپ جدید اینتل که بطور رسمی Nehalem نامیده شده است دارای چهار هسته بر روی یک چیپ سیلیکونی بوده و قادر است در هنگام کاهش بار پردازنده توان مصرفی چیپ را کاهش دهد.
هر دو این امکانات قبلاً از سوی AMD و بر روی چیپ‌های جدید این شرکت معرفی شده بودند.

تاپیش از معرفی Core i7 از سوی اینتل، AMD همواره به این نکته اشاره می‌کرد که اینتل دو هسته دوتائی را در کنار هم قرار داده و به آن چیپ چهار هسته‌ای می‌گوید. درحالیکه AMD پیش از این چیپ چهار هسته‌ای حقیقی را روانه بازار ساخته بود.

هر کدام از هسته‌های چهارگانه چیپ‌های اینتل قادر هستند تا دو پردازش مجزا و جداگانه را در آن واحد اجرا نمایند.

بهگفته اینتل چیپ جدید بدون صرف انرژی بیشتر می‌تواند با سرعت بیشتری کار کرده و به پیشرفت‌های نائل شده در سرعت محاسبات اشاره می‌نماید که تاثیر بسیار زیادی بر روی وظائف پردازشی سنگین مانند تدوین و رندر کردن گرافیک و یا انجام گیم دارد.

تحلیلگران می‌گویند تمام این ویژگی‌ها در چیپ جدید AMD بنام «شانگهای» نیز موجود می‌باشند اما این شرکت تنها سهم بسیار کوچکی از بازار سیستم‌های پرسرعت و high end دارد.

طرفداران AMD می‌بایستی یکسال دیگر صبر کنند تا این شرکت نسخه خانگی شانگهای را برای سیستم‌های رومیزی عرضه نماید.

ازسوی دیگر اینتل ترجیح داد تا روش مخالف را در پی گیرد و اول اقدام به معرفی نسخه دسکتاپ Core i7 نمود.
این حرکت تا سال آینده به عرضه نسخه‌ای برای دستگاه‌های لپ‌تاپ بعنوان سری Low end و همچنین نسخه‌ای مخصوص سرور بعنوان شاخه High end منجر خواهد گردید.

کاهش مصرف انرژی چیپ به معنای افزایش عمر باطری در نوت‌بوک‌ها، و کارائی بیشتر و تولید گرمای کمتر برای سرورها می‌باشد.

Bill Calder سخنگوی اینتل اعلام نمود که در نسخه‌های بعدی بجای فناوری 45 نانومتر از تکنولوژی 32 نانومتری استفاده خواهد شد.

AMD نیز درنظر دارد اندازه چیپ‌های خود را به تا 2010 به 32 نانومتر کاهش داده و تا سال 2011 محصولات مبتنی بر این فناوری را وارد بازار نماید.

/ 0 نظر / 28 بازدید