ورود مخابرات به سرویس‌های‌ ارزش افزوده

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران از ورود مخابرات به بحث سرویس‌های ارزش افزوده خبر داد که بیش از نیمی از درآمد سرویس‌های مخابراتی برروی این سرویس‌ها قرار دارد.

 

صابر فیضی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به این که بیش از نیمی از درآمد سرویس‌های مخابراتی برروی سرویس‌های ارزش افزوده است بنابراین دیگر به دنبال رقابت در بحث صوت یا سرویس‌های پایه نیستیم بلکه از این به بعد در بحث سرویس‌های ارزش افزوده وارد خواهیم شد.

وی با بیان این که توسعه در هر زمینه و حوزه‌ای بر اثر رقابت به وجود می‌آید تصریح کرد: رقابت نقش موثر و مفیدی در رشد و توسعه هر حوزه‌ دارد.

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در پایان درباره زمان برگزاری مجمع مخابرات ایران یاد آور شد: با توجه به نهایی نشدن بودجه سال آتی شرکت، مجمع مخابرات در اوایل آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.
 


به گزارش ایسنا وفا غفاریان رییس هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران نیز پیش از این راهکار مناسب برای افزایش درآمد شرکت‌های مخابراتی را توسعه خدمات ارزش افزوده برشمرد و اظهار کرده بود: این خدمات نه تنها سهم مخابرات در هزینه خانوار را زیاد می‌کند بلکه اشکالات راه حل نخست را ندارد.

وی هزینه سرمایه‌گذاری به نسبت هزینه جاری را در خدمات ارزش افزوده کم دانست و خاطر نشان کرده بود: در توسعه این خدمات سرمایه‌گذاری‌های عمده از قبل صورت گرفته و تنها با یک هزینه مختصر و نصب تجهیزات جدید می‌توان این خدمات را ارایه کرد.
به گفته او خدمات ارزش افزوده موجب می‌شوند که درآمد افزایش یافته و حاشیه سود زیاد ‌شده، توسعه مخابرات در کشور با آهنگ بیشتری ادامه یابد.

پس از ورود شبکه تلفن همراه در سال 73 به کشور و ارایه سرویس پیام کوتاه چند سال بعد از ورود این وسیله ارتباطی، کار گروهی در دانشگاه صنعتی شریف که بواسطه تهیه اولین و تنها مرکز پیام کوتاه کشور با این بستر مخابراتی آشنا بود به فکر تهیه و راه‌اندازی خدمات ارزش افزوده مبتنی بر‌ ‌SMS افتاد و به تدریج شرکت‌های دیگر به فکر ارایه این سرویس افتادند.

‌پس از مدتی مناقصه‌ای برای ارایه خدمات پیام کوتاه در کشور به صورت انبوه، توسط شرکت مخابرات ایران برگزار شد که طی آن سه شرکت رهیاب، آتیه‌پرداز و مگفا برنده شدند که تا امروز برای ارایه این سرویس‌ها با شرکت ارتباطات سیار طرف قرارداد هستند و به این کار اقدام می‌کنند و طبق اعلام مسئولان قرار بود مزایده‌ای برای عرضه‌کنندگان خدمات ارزش افزوده تلفن همراه برگزار شود که هنوز اطلاعات بیشتری درباره آن اعلام نشده است.

این شرکت‌ها به ارایه بخشی از خدمات و سرویس‌های ارزش‌ افزوده اقدام می‌کنند در حالی که سرویس‌های ارزش‌ افزوده معنا و مفهوم وسیعی دارد؛ به عنوان مثال با استفاده از خدمات و سرویس‌های ارزش‌ افزوده افراد می‌توانند در هر نقطه‌ای از شهر و بسته به موقعیت خود برای اطلاع یافتن از مکان یا محل مورد نظر خود به شماره مربوطه پیامکی ارسال کنند تا اطلاعات مورد نظر خود را از طریق پیام کوتاه دریافت کنند.

لازم به ذکر است که از جمله سرویس‌های ارزش افزوده مبتنی بر بستر پیام کوتاه می‌توان به ارسال و دریافت پیام کوتاه از طریق وب، ارسال و دریافت پیام کوتاه از طریق IMهای اینترنتی، ارسال و دریافت ایمیل از طریق پیام کوتاه، دریافت اطلاعات و اخبار و داده‌های مختلف از طریق پیامک و خدمات بانکی مبتنی بر پیام کوتاه اشاره کرد.

/ 0 نظر / 11 بازدید