اعتیاد زنان، اسیبی که جدی گرفته نمیشود.؟!

تصوری که از اعتیاد در جامعه ی ما وجود داره باعث شده همه فکر کنند این معظل پدیده ای مردانه ست و اعتقاد بر اینه که زن ها کمتر از مردها معتاد میشن  .بخصوص در کشور ما حتی سیگار کشیدن زنان و دختران باعث تعجب میشه  شاید دلیلش این باشه که  اعتیاد با نقش آشنای همسر و مادری مهربان و دلسوز در جامعه ایرانی همخوانی نداره .

وسعت و ماهیت اعتیاد دربین  زنان کشور ما  کم‌تر شناخته شده است. و جالب این جاست !! زنان ما نسبت به مردان  اگاهی کمتری از این پدیده دارند و باید با صراحت تمام این رو یاداوری کنم که اعتیاد زنان در ایران اسیبی ست که جدی گرفته نمیشه  ؟

مطلبی که نمیشه به سادگی از اون گذشت این که مصرف مواد در زنان ناهنجار تر از مردان تلقی میشه و  متاسفانه اغلب افراد اعتیاد را در زنان یک موضوع غیر اخلاقی در نظر می گیرند تا یک بیماری!

در حال حاضر در کشور ما هیچ نوع خدمات اختصاصی برای اعتیاد زنان وجود نداره و اکثر این مراکز به مردها اختصاص دارند و با توجه به  برچسبهایی که به یک زن و دختر معتاد در جامعه ما زده می شود کمتر زنی به این مرکز مراجعه میکنه و خود این مسئله باعث شده  اعتیاد دربین  زنان و دختران پنهان بمونه و و بخش قابل توجهی از جمعیت معتادان زن در کشورما  درآمار گنجانده نشه ؟! و مسائلی از این قبیل دست به دست هم میدهد تا شیوع اعتیاد در زنان کمتر از میزان واقعی خود تخمین زده شود ؟ ( البه در کشور ما) و باید گفت این گونه نگرش های اجتماعی منفی یک مانع بزرگی شده در را درمان اعتیاد زنان .

چیزی که کاملا مشخصه این که  زنان معتاد خیلی آسیب پذیرتر از مردان معتاد هستند ،   مصرف مواد در زنان  با آسیب های اجتماعی از جمله فرار از خانه، روسپیگری و خشونت و خیلی از اسیبهای دیگر  همراه است. وما  نباید فراموش کنیم وقتی یک زن گرفتار اعتیاد می شود ،فقط خودش اسیب نمی بیند . بلکه مصرف مواد در زنان، فرزندان و خانواده آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

و این جاست فاجعه فرارتر از ان چیزی می شود  که ما تصور میکنیم .نمیتوانم امار دقیقی از زنان معتاد ارائه دهم چون امار دقیقی در دست نیست و اگر هم باشد نمیشود به این امار استنداد کرد چون امار دقیقی نیست برای من جای سوال است که این حکومت چرا در قبال  بیرون امدن یک تار موی زنان این طور واکنش نشان میدهد ولی در برابر این فاجعه ی اجتماعی که گریبانگیر جامعه شده هیچ عکس العملی ازخود نشان نمیدهد ؟؟

 

زنان 32 میلیون از جامعه ایرانی رو تشکیل میدهند و همیشه خواستن  بالاترین محدودیتها و فشارهای اجتماعی را از طرق مختلف بر آنان وارد کنند و زنان اگاه ایرانی رو در انحطاط و سکوت قرار بدهند اما غافل از این که این قشر ارامش قبل از طوفان را نوید میدهند

/ 0 نظر / 6 بازدید