هزاره سوم

THE BEST LINKS DOWNLOAD

 
ADSL چیست؟
نویسنده : عباس عبدی کریمی پور - ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٧
 

ADSL چیست؟

مقدمه
دراختیار داشتن سرعت همان چیزی است که همیشه در پی آن هستیم . فن آوری ADSL پاسخی است به آنها که به سرعت احتیاج دارند تا با استفاده از آن زودتر بههدف برسند. ADSL پاسخی است به آنها که به سرعت احتیاج دارند و از دیگرروشهای دسترسی با استفاده از مودم ها و خط های تلفن به ستوه آمده اند و درپی آن هستند تا با استفاده از این راهکار و با سرعت مطلوب به پاسخ خودبرسند.

ADSL تکنولوژی جدیدی است که بر بستر کابل تلفن قدیمی وآشنای خودمان عمل میکند. نصب یک سیستم ویژه در داخل پست مخابراتی هرمنطقه، مشترکین تلفن آن منطقه را به سادگی و بدون نیاز به هر نوع دخل وتصرف سخت افزاری و یا نرم افزاری، از این سرویس بهره مند نماید.

اینتکنولوژی بهترین و بیشترین سرعت را بدون نیاز به تدارک زیر ساختهای جدیدممکن ساخته است . استفاده از سیم کشی های موجود تلفن بدون نیاز به اتصالبه دستگاههای حجیم و پیچیده، کار مصرف کننده را بسیار راحت مینماید. برایداشتن یک اتصال ADSL در محل مصرف کننده تنها نیاز به یک مودم ویژه است.

پساز برقراری ارتباط تنها هزینه ثابت خط ADSL که به شکل ماهانه و با توجه بهپهنای باند دریافتی به عنوان هزینه دریافت میشود . در حالیکه از ارتباط ADSL استفاده می کنید ارتباط تلفنی شما همیشه آزاد و در دسترس است. هزینهتلفن تنها در صورت استفاده از تلفن محاسبه میشود و ربطی به استفاده از خط ADSL ندارد.

نگاهى به فناورى ADSL

احتمالا شما هم از آن دسته از کاربران اینترنت هستید که ازDial up یا همان سیستم شماره‌گیرى استفاده مى‌کنید‌، یک مودم معمولى برروى سیستم خود دارید‌، زمان زیادى از وقت شما هر روز باید صرف شماره‌گیرى واتصال به اینترنت و قطع وصل‌هاى متوالى‌شود‌، در زمان استفاده از اینترنت خط تلفن شما مشغول است و هزینه تلفن را هم باید پرداخت کنید‌، مولتى‌مدیا در اینترنت را هم بى‌خیال شده‌اید و در‌آخر این‌که ازسرعت کند حلزونى اینترنت هم کلافه هستید. اما آیا اینترنت پرسرعت را تاکنون تجربه کرده اید؟
اینترنت،‌ Dial up و...
براى اتصال به اینترنت با استفاده از خطوط‌تلفن استاندارد (زوج سیم مسى ) در کنار سیستم معروف و آشناى  Dial up، روش‌هاى دیگرى هم وجود دارد، مانند استفاده ازمودمهاى کابلى‌، شبکه محلى و یا فناورى (DSL(Digital Subscriber Line و بى‌سیم (Wireless). فناورى‌ ADSL یکى از مناسب‌ترین و باصرفه‌ترین راهکارهاى دسترسى به اینترنت پر‌سرعت و مقابله با مشکلات سیستم‌هاى اتصال معمولى ‌‌Dial up است‌!

 
فناورى ADSL
Asymmetric-DSL
یا‌ADSL،‌ ‌یکى از فناورى هاى رده‌ xDSL است.DSL یاخطوط اشتراک دیجیتالى‌با استفاده از کابلهاى تلفن معمولى،‌امکان بهره‌گیرى از سرعت بالا را براى اتصال به اینترنت فراهم مى‌کند‌DSL .امکانات و روش‌هاى گوناگونى براى مصارف خانگى فراهم مى‌کند که مناسب‌ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا‌‌ADSLاست. در این روش با بهره‌گیرى از نوعى خاص مدولاسیون، پهناى باند قابل‌استفاده برروى کابل تلفن به باندهاى فرکانسى متفاوتى تقسیم و هر سیگنال فرکانسى (صوت ، ارسال و دریافت داده‌هاى دیجیتالى) در یک باند صورت مى‌پذیرد.
بدین‌صورت در هنگام اتصال به اینترنت دیگر خط تلفن براى مکالمات صوتى اشغال نخواهد بود و امکان تبادل صوت و تصویرنیز وجود خواهد داشت .
در‌‌ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوى نخواهد بود، در بالاترین سطح تئورى، امکان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتى در‌حدود ‌‌8mbps و ارسال داده‌ (UpStream) با سرعتى معادل ‌640‌mbps فراهم مى‌شود. دقیقا بدین‌خاطر از‌‌ADSL بانام نامتقارن یاد مى‌شود. بصورت عملى یک کاربرخطوط ‌ADSL مى‌تواند با سرعتى در‌حدود ‌‌2mbps دریافت و‌‌256mbps ارسال اطلاعات برروى اینترنت داشته باشد. در استفاده از اینترنت با فناورى‌ ADSL از‌Dial up وشماره‌گیرى و انتظار براى اتصال یا قطع ارتباط خبرى نخواهد بود‌و شما بصورت دائمى با مرکز‌‌ISP و در نهایت شبکه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن کردن کامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار مى‌شود.

ADSL تکنولوژی جدیدی است که بر بستر کابل تلفن قدیمی و آشنای خودمان عمل میکند. نصب یک سیستم ویژه در داخل پست مخابراتی هر منطقه، مشترکین تلفن آن منطقهرا به سادگی و بدون نیاز به هر نوع دخل و تصرف سخت افزاری و یا نرمافزاری، از این سرویس بهره مند نماید.

□ ADSL چگونه کار مى‌کند؟
زوج‌سیم مسى تلفن شهرى از محدوده فرکانسى میان صفر‌ تا ‌‌2 مگاهرتزپشتیبانى مى کند که از این میان فقط براى کاربردهاى شهرى تلفن ثابت(PSTN) از پهناى باند 4 ‌کیلوهرتز پشتیبانى مى‌شود. بدین‌معنى که هنگام استفاده از تلفن معمولى حداکثر باند فرکانسى‌4‌کیلو هرتز مورد استفاده قرار گرفته و مابقى باند بلا‌استفاده مى‌ماند.

ADSL
با‌بکار‌گیرى‌تکنولوژیهاى‌مدولاسیون‌‌تقسیم فرکانسى و فشرده سازى اطلاعات‌‌‌‌ این امکان را بوجود مى‌آورد که سیستم شماره‌گیرى تلفن بتواند از پهناى باند ‌‌4 ‌کیلوهرتز خود استفاده کند و مابقى باند فرکانسى آزاد براى اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات‌ ADSL استفاده شود. استفاده از محدوده فرکانس‌‌4‌کیلوهرتزى نمى‌تواند بیشتر از56kbps سرعت در‌اختیار کاربران قرار دهد و بااستفاده از یک پهناى باندى معادل ‌‌2 مگا هرتز میتوان تصور کرده که چه‌مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزدوه مى‌شود (چیزى در حدود ‌‌500‌‌ برابر) و در این حالت است که میتوان به سرعت‌هاى 8mbps و حتى خیلى بالاتر دست یافت (تکنولوژى هاى جدیدتر‌ADSL قادر به ارائه سرعت‌هایى بیش از‌‌‌‌20mbps مى‌باشند). در عمل ‌ADSL از پهناى باند‌فرکانسى‌ 30KHz تا ‌‌138KHz براى ارسال اطلاعات و باند فرکانسى 138KHz تا ‌‌1.1Mhz براى‌گرفتن اطلاعات استفاده مى‌کند


 
comment نظرات ()