هزاره سوم

THE BEST LINKS DOWNLOAD

 
تکرار اشتباه‌ چهره ناخوشایندی از دورنمای صنعت نرم‌افزار کشور نشان می‌دهد
نویسنده : عباس عبدی کریمی پور - ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٧
 

تکرار اشتباه‌های گذشته باعث خواهد شد تا شرایط حاکم بر صنعت نرم‌افزار فعلی تفاوتی با زمان آینده نکند و دورنمای خوبی در این زمینه نداشته باشیم.

 

 

توماج فریدونی کارشناس فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب جبران اشتباه‌های گذشته را بر امر آموزش و برنامه‌ریزی مشروط دانست و افزود: این برنامه‌ریزی را می‌توان در دو بخش پیگیری و تدوین سیاست‌های کلی و گردآوری نیروی متخصص و استعدادها بررسی کرد چرا که شک به نیروی استعداد ایرانی برای پردازش‌ سیاست‌ها در شرکت‌های بزرگ مشغول به کار هستند و نیاز به این افراد به عنوان اولین مساله در امر توسعه مطرح است بی‌معناست.

وی افزود: در حال حاضر اطلاعات ناکافی و نابالغ در بحث IT نشان از بی‌ثباتی جایگاه و ضرورت حضور نیروی متخصص آموزش دیده دارد در این راستا می‌توان با به‌کارگیری تجربه‌های موفق بعد از آموزش سیاست‌های کلی را در نظر گرفت.

او در ارزیابی از وضعیت کنونی از صنعت نرم‌افزار گفت: با توجه به این که هنوز از نمونه‌های خارجی هر نرم‌افزار استفاده می‌شود، شرکت‌های ایرانی نتوانستند اطمینان خاطری برای مصرف‌کنندگان مبنی بر توانمندی پوشش تمام نیازهای کاربردی ایجاد کنند و پیوسته این تفکر که آیا‌ نرم‌افزارهای داخلی قابلیت پشتیبانی از تمام خواسته‌ها را دارند یا نه، در ذهن مصرف کننده مطرح است.

فریدونی اضافه کرد: از دیگر سو رعایت نشدن قانون کپی‌رایت در کشور که زحمات و سرمایه‌گذاری‌های کلان تولید‌کنندگان را در معرض برشکستگی قرار می‌دهد، اشتیاق به سمت این‌گونه تولیدات را کاهش می‌دهد، در نتیجه وقتی کپی‌رایت رعایت نشود رویکرد به سمت فرآورده‌های نرم‌افزاری داخلی به دلیل توهم قیمت بالای این محصولات با جدیت دنبال نخواهد شد.

به عقیده این کارشناس، این صنعت از سرمایه نقدی کافی برای بقا و ادامه کار برخودار است و شرکت‌ها و افراد بسیاری سال‌هاست با حضوری فعال تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در این بخش نشان داده‌اند کماآنکه داشته‌های فعلی متعلق به آن‌هاست در نتیجه صرف سرمایه نیز بهانه‌ای بیش نخواهد بود.

فریدونی سیاست‌های حمایتی دولت را از بخش‌های جدی تاثیرگذاری وضعیت نرم‌افزاری دانست و تصریح کرد: با توجه به نقش دولت در سرمایه‌گذاری‌ها دولت باید قسمتی از کار را بر عهده بگیرد و مابقی را به بخش خصوصی واگذارد اما اگر خود را درگیر امور اجرایی کند مشابه آنچه که در وضعیت شرکت‌های تولید‌کننده پهنای باند رخ داده، سرمایه‌گذاری‌ها و تلاش‌های این بخش بی‌نتیجه خواهد ماند.

او با ابراز تاسف از کاهش سطح حمایتی دولت در حوزه نرم‌افزاری اظهار کرد: اقدامات دولت بیش‌تر در سطح عکس‌العمل‌های اطلاع‌رسانی و خبری بوده است کماآنکه از طی دو سال گذشته نیز همان خبرها با کیفیت مناسبی منتشر نمی‌شوند که ناشی از کاهش حمایت‌های کیفی و کمی در این زمینه است.

وی مهم‌ترین مشکل شرکت‌های نرم‌افزاری برای شرکت در مناقصه‌های بین‌المللی را نبود کوچک‌ترین انگیزه اقتصادی دانست که حاصل تفکرات نامعمولی است که هیچ‌گاه به صورت مکتوب ارایه نشده است و افزود: نداشتن نگاه تیزبین به سمت حضور در مجامع بین‌المللی صحبتی از جایگاه‌های جهانی و نحوه دستیابی به آنها در میان نباشد.

این کارشناس IT در پایان اظهار کرد: قسمت مهم‌تر این حضور نداشتن مربوط به بحث‌های قانونی و حقوقی است که بخش عظیمی از مشکل‌سازی‌ها را به همراه دارد.


 
comment نظرات ()